چیتا پلاس | سامانه خرید و ارسال سفارشی کالا

کیف پول ارز رمز نگاری شده یک کیف پول دیجیتالی ایمن است که جهت ذخیره، ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین استفاده می‌شود. بیشتر ارزهای دیجیتال کیف پول رسمی خود را دارند. برای استفاده از ارزهای دیجیتال باید کیف پول ارز دیجیتال داشته باشید.

برخی از کیف پول‌ها برای یک ارز دیجیتال ساخته شده‌اند و برخی از آنها می‌توانند برای رمز ارزهای مختلفی استفاده شود و در واقع مولتی کارنسی یا چند ارزی هستند. برخی از کیف پول‌ها توسط خود شما مدیریت می‌شوند و برخی دیگر مانند کیف پول‌های موجود در صرافی‌ها در اختیار شما نیستند. در حقیقت بهتر است بگوییم انواع متنوعی کیف پول وجود دارد. در این مقاله انواع کیف پول ارز دیجیتال را به شما معرفی می‌کنیم و به شما توصیه می‌کنیم که در چه شرایطی از کدام کیف پول استفاده کنید.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال نرم افزار و یا سخت افزاری است که می تواند برای مشاهده موجودی ارزهای رمزنگاری شده و انجام معاملات مورد استفاده قرار گیرد.

کیف پول‌های مختلف با هم تفاوت‌های کمی دارند اما به طور کلی هر کیف پول که با یک ارز یا چند ارز کار می‌کند، قادر است به ذخیره و نگهداری یک یا چند آدرس عمومی مخصوص ارزهای دیجیتال بپردازد. آدرس‌های عمومی کیف پول مانند شماره حساب هستند و از آنها می‌توان برای دریافت نوع خاصی از رمز ارز ( مثلا برای دریافت بیت کوین به آدرس یا کلید عمومی بیت کوین نیاز دارید) استفاده کرد. این کلید‌های عمومی قابل اشتراک با دیگران هستند.

کیف پول رمز ارز چگونه کار می کند؟

کیف پول به شما امکان می‌دهد تراکنش‌های مرتبط با یک آدرس را مشاهده کنید و به شما امکان می دهد تا زمانی که مالک آدرس هستید، پول را در شبکه بلاکچین جابجا کنید.

اثبات مالکیت ارز دیجیتال یا آن آدرس با استفاده از یک کلید خصوصی انجام می‌شود. این کلید خصوصی در کیف پول‌ها به شما داده می‌شود اما در صرافی‌ها معمولا کلید خصوصی برای شما نگهداری می‌شود و شما دسترسی به آن ندارید.

برای درک بهتر این موضوع کیف پول را پلتفرم حساب بانکی آنلاین خود در نظر بگیرید. کلید عمومی مانند آدرس شماره حساب شما است. بلاکچین کاری مشابه با دفتر بانک انجام می‌دهد و کلید خصوصی رمز حساب شماست که نباید در اختیار دیگران قرار بگیرد. 

به هیچ عنوان کلیدهای خصوصی خود را به اشتراک نگذارید. همان طور که از نام آن پیداست، می‌توانید آدرس عمومی کیف پول ارز دیجیتال را به اشتراک بگذارید تا برای شما رمز ارز واریز شود. اما کلید خصوصی فقط مختص شماست. رمز ارزها یا ارزهای دیجیتال در کیف پول شما ذخیره نمی‌شود بلکه در بلاکچین نگهداری می‌شود. کیف پول فقط نرم افزاری است که برای تعامل با بلاکچین طراحی شده‌ است. کیف پول شما فقط آدرس‌ها و کلیدهای خصوصی و عمومی شما را ذخیره می‌کند نه ارزهای دیجیتال را. مثلا کیف پول بیت کوین با بلاکچین بیت کوین مرتبط است و اجازه می‌دهد بیت کوین بین آدرس‌های صاحبان آنها منتقل شود و یا اجازه می‌دهد فرد تراکنش‌های یک آدرس را مشاهده کند.

 انواع کیف پول ارز دیجیتال

انواع مختلفی از کیف پول وجود دارد از جمله کیف پول‌های آنلاین، کیف پول‌های آفلاین، کیف پول‌های موبایلی، کیف پول ارز دیجیتال سخت افزاری، کیف پول دکستاپ و کیف پول کاغذی.

تفاوت انواع کیف پول به اینکه کیف پول در چه رسانه‌ای ذخیره شده است، چه کسی کنترل کیف پول را بر عهده دارد و یا اینکه داده‌ها به شکل آنلاین ذخیره می‌شوند یا نه برمی‌گردد.

برخی از کیف پول‌ها بیش از یک روش دسترسی به کیف پول را ارائه می‌کنند. مثلا کیف پول Bitcoin.com هم یک برنامه دسکتاپ و هم یک برنامه موبایلی است. یا برخی از کیف پول‌ها مولتی کارنسی هستند و از چندین رمز ارز پشتیبانی می‌کنند مانند کیف پول ارز دیجیتال تراست ولت

بررسی کامل انواع کیف پول ارزهای دیجیتال

کیف پول‌های Full Node: کیف پول‌هایی هستند که در آنها می‌توانید به صورت کامل کلیدهای خصوصی خود را کنترل کنید و یک نسخه کامل از بلاکچین را میزبانی می‌کنند. اساساً هر سکه یک کیف پول رسمی از این نوع دارد و آن را می توان در GitHub رسمی سایت یافت (اغلب در وب سایت رسمیآن ارز دیجیتال یک لینک کیف پول وجود دارد). دقت داشته باشید منظور از رسمی توسعه دهندگانی هستند که سکه را به وجود آورده‌اند و بسیاری از رمز ارزها غیر متمرکز هستند به همین دلیل هیچ مقام رسمی وجود ندارد و تحت کنترل هیچ ارگان رسمی نیستند.

کیف پول دسکتاپ: رایج‌ترین نوع کیف پول است که به افراد اجازه می‌دهد با استفاده از دسکتاپ به دارایی‌هایشان دسترسی داشته باشند.

 

کیف پول موبایلی: کیف پولی است که از طریق تلفن‌های هوشمند اجرا می‌شود. مانند کیف پول ارز دیجیتال اندروید یا کیف پول ارز دیجیتال آی او اس.

کیف پول ارز آنلاین: کیف پولی است که تحت وب استفاده می‌شود و نیازی به نصب اپلیکیشن در موبایل یا دسکتاپ شما وجود ندارد، در این کیف پول داده‌ها در یک سرور مجازی یا واقعی میزبانی می‌شوند. البته افراد فعال در حوزه کریپتو کارنسی استفاده از کیف پول‌های آنلاین یا تحت وب و یا کیف پول‌های نرم افزاری را ایمن نمی‌دانند. بنابراین برای نگهداری مقدار کمی از رمزارزها می‌توانید از ایک کیف پول‌ها استفاده کنید.

کیف پول کاغذی: همان طور که از نام آن پیداست، کلید خصوصی و عمومی شما روی کاغذ نگهداری می‌شود و می‌توانید کاملا از ذخیره داده‌های دیجیتالی مربوط به ارز خود جلوگیری کنید.

کیف پول مختص یک ارز دیجیتال: این نوع کیف پول فقط مخصوص یک نوع ارز دیجیتال است مانند کیف پول ارز دیجیتال کاردانو، کیف پول ارز دیجیتال ترون، کیف پول ارز دیجیتال ایاس

کیف پول مولتی کارنسی یا چند ارزی: این کیف پول‌ها قادرند آدرس چندین سکه را در خود ذخیره کنند. البته مولتی کارنسی بودن به این معنا نیست که همه ارزهای دیجیتال را پشتیبانی می‌کنند. از صرافی‌ها گرفته تا بهترین کیف پول‌های چند دارایی، هیچ کدام قادر نیستند هر رمز ارزی را پشتیبانی و ذخیره کنند.

کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتال: این نوع کیف پول سخت افزار اختصاصی است که به طور خاص برای نگه داشتن ارز رمزنگاری شده و امنیت آن ساخته شده است. کیف پول ارز دیجیتال سخت افزاری دستگاهی شبیه به USB است که برای انجام معاملات و دریافت اطلاعات به صورت آنلاین و سپس برای حمل و نقل و امنیت به صورت آفلاین در می‌آیند.

 

برای مطالعه اینفوگرافیک کیف پول ارز دیجیتال

اینفوگرافیک کیف پول ارز دیجیتال” را حتما ببینید.

خب اکنون که انواع کیف پول ارز دیجیتال و دسته بندی آن را درک کرده‌اید، کدام کیف پول را برای استفاده انتخاب می‌کنید؟ کدام کیف پول امن تر است؟ کدام کیف پول برای نگهداری رمزارزهای شما مناسب تر است؟ با ما همراه باشید تا پاسخ سؤالاتتان را دریافت کنید.

از چه کیف پول رمزنگاری استفاده کنم؟

معمولا استفاده از کیف پول ارز دیجیتال رسمی یا تأیید شده رسمی برای هر ارز دیجیتال توصیه می‌شود. مثلا برای بیت کوین کیف پول Bitcoin Core Wallet برای لایت کوین Litecoin Core و برای اتریوم کیف پول MyEtherWallet پیشنهاد می‌شود. برای نصب دیگر کیف پول‌های رمز ارزها کافیست به وب سایت رسمی آنها سر بزنید. البته توجه داشته باشید این کیف پول‌ها معمولا به فضای بیشتری نیاز دارند.

افرادی که تمایل دارند از چندین رمز ارز همزمان نگهداری کنند، مسلما اجرا و نصب چندین کیف پول همزمان برایشان مقدور نخواهد بود. به همین دلیل بهتر است از کیف پول‌های مولتی کارنسی یا چند ارزی استفاده کنند. کیف پول های نرم افزاری وجود دارد که مانند Coinomi ، Exodus ، Atomic Wallet و Ethos جهانی هستند و به طور معمول دارای نسخه های برنامه دسکتاپ و تلفن هستند.

کیف پول های سخت افزاری که جهانی هستند نیز مانند کیف پول سخت افزاری لجر و TREZOR و Nano S برای سرمایه گذاری و ذخیره سازی رمزارزها مناسب هستند زیرا ایمن هستند و برای نگهداری دارایی‌های زیاد به کار می‌روند. به زبان ساده استفاده از هر کدام از این کیف پول‌ها کاملا به شما و نیاز شما بستگی دارد.

اگر به تازگی وارد دنیای ارز دیجیتال (کریپتو کارنسی) شده‌اید

با توجه به مواد ذکر شده اگر به تازگی وارد دنیای کریپتوکارنسی شده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم یکی از موارد زیر را انجام دهید:

۱- کیف پول رسمی (یا رسمی تایید شده) را از وب سایت رسمی بارگیری کنید.

۲- برای ذخیره سازی ارزهای دیجیتال از یک کیف پول مانند coinbase استفاده کنید.

۳- برای ذخیره طولانی مدت رمز ارز از کیف پول سخت افزاری مانند لجر استفاده کنید.

۴- متناسب با نیاز خود می‌توانید یک کیف پول چند ارزی یا جهانی نصب کنید. بهترین گزینه‌ها در این زمینه تراست ولت یا اتمیک ولت هستند.

نکاتی در مورد کیف پول ارز دیجیتال

در زیر چند توصیه مفید در مورد کیف پول آورده شده است:

1-هیچ کیف پول واحدی طراحی نشده است تا بتواند همه رمز ارزها را ذخیره کند. بنابراین شما باید براساس نیازتان و اینکه قصد سرمایه گذاری یا استفاده از چه رمزارزهایی را دارید، کیف پول مناسب را بیابید.

2-تمام توکن‌های اجرا شده بر بستر ERC-20 یا بلاکچین اتریوم را می‌توانید در کیف پول‌هایی مانند کیف پول تراست والت یا مای اتر والت یا کوینبیس ذخیره کنید. البته برخی از این توکن‌ها کیف پول مختص خود را دارند که می‌توانید برای پیدا کردن آنها وب سایت رسمی آن رمز ارز یا Github را بررسی کنید. دقت داشته باشید اگر در حال سرمایه گذاری در یک  ICO هستید ، برای ذخیره یا ارسال توکن به یک کیف پول پشتیبانی کننده توکن‌های ERC-20 نیاز خواهید داشت.

3-کیف پول‌های فول نود ( Full Node)، کیف پول‌هایی هستند که بلاکچین یک سکه را به صورت کامل بارگیری می‌کنند. این کیف پول‌ها فضای زیادی را اشغال می‌کنند زیرا به بارگیری کل بلاکچین شبکه و بروزرسانی آن نیاز دارند. کیف پول‌های Bitcoin Core ، Litecoin Core و کیف پول Ethereum نمونه هایی از این پول‌های فول نود هستند. اگر فضای هارد دیسک شما برای اجرای این کیف پول‌ها کافی نیست. گزینه دیگری را انتخاب کنید.

4-اگر از کیف پول های آنلاین و تحت وب استفاده می کنید مراقب بدافزار افزونه مرورگر باشید.

5-اصطلاح کیف پول گرم برای کیف پول‌های متصل به اینترنت استفاده می‌شود و اصطلاح کیف پول سرد به کیف پو‌لهای غیر متصل به اینترنت گفته می‌شود. ( به عنوان مثال کیف پول سخت افزاری به شبکه اینترنت متصل نیست و از برق جدا شده است!) وقتی یک رمز ارز به صورت آفلاین نگهداری شود، ایمن تر است. وجوهی که می‌خواهید مانند پول نقد از آنها استفاده کنید بهتر است در کیف پول آنلاین شما نگهداری شوند و وجوهی که می‌خواهید برای مدت طولانی ذخیره کنید و سرمایه گذاری نمایید بهتر است در کیف پول سخت افزاری نگهداری شوند. هکرها کیف پول‌های آنلاین را هدف قرار می‌دهند، پس بهتر است لایه‌های حفاظتی بیشتری را روی این کیف پول‌ها فعال کنید.

6-به یاد داشته باشید صرف نظر از اینکه چه کیف پولی دارید، اگر کلید خصوصی خود را گم کنید، دارایی‌تان را از دست داده‌اید. این برای کیف پول های کاغذی، کیف پول های ارز دیجیتال سخت افزاری یا هر نوع کیف پول دیگر صدق می کند. مهم نیست به چه دلیلی کلیدهای خود را گم کرده‌اید، هیچ راهی برای پس گرفتن و بازگرداندن رمز ارزها وجود ندارد. در ضمن اگر کیف پول شما هک شده باشد نیز هیچ روشی برای پس گرفتن آن نیست و دارایی شما از دست می‌رود. بنابراین همیشه اطمینان حاصل کنید که از بهترین روش‌ها برای ایمن نگه داشتن کلید خصوصی استفاده کنید و از همه مهمتر از کیف پول‌های آفلاین و امن استفاده کنید.

خرید کیف پول ارز دیجیتال از بهترین روش‌های امن ماندن دارایی‌های دیجیتالی شماست. در واقع با خرید کیف پول سخت افزاری از دارایی‌های خود در درازمدت محافظت می‌کنید. کیف پول سخت افزاری لجر از جمله کیف پول‌های سخت افزاری محبوب و رایجی است که توسط اکثر فعالان حوزه کریپتوکارنسی تأیید شده است. این کیف پول سخت افزاری بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و دیگر رمزارزهاست. امیدوارم با مطالعه این مقاله انواع کیف پول ارز دیجیتال را شناخته باشید و به پاسخ سؤال کیف پول سخت افزاری چیست دست یافته باشید. برای خرید کیف پول سخت افزاری از طریق این لینک می‌توانید اقدام کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.