چیتا پلاس | سامانه خرید و ارسال سفارشی کالا

بلاک چین | Blockchain چیست؟

به احتمال زیاد اسم بلاک چین به گوشتان خورده است ولی در مورد آن چیزی نمی‌دانستید. در این مقاله می‌خواهیم بگوییم که بلاک چین چیست؟ بلاک چین اصلا برای چی درست شده است؟ و بلاک چین چه ابزار هایی دارد؟ ولی قبلش باید بگویم که دنیا در حال رشد و حرکت به سمت تکنولوزی است و وقتی یک تکنولوزی تازه وارد می‌شود به سرعت همه چیز را عوض می‌کند پس باید خودمان را با آن‌ها وفق بدهیم تا از تکنولوزی و دنیا عقب نیافتیم. یکی از تکنولوزی ها، بلاک چین است. بلاک چین در حال رشد است و دارد کل دنیا را تغییر می‌دهد پس خوب است که بدانیم بلاک چین چیست و چه کاربردی دارد؟ با ما همراه باشید تا با بلاک‌چین و کاربرد آن به خوبی آشنا شوید.

بلاک چین عمومی یک سیستم ذخیره توزیع شده است، مانند یک پایگاه داده، که ویژگی‌های کلیدی متفاوتی دارد:

1- غیر متمرکز: هیچ شخص ثالثی درگیر نیست و معاملات و مبادلات بین دو بخش اتفاق می‌افتد.

2- توزیع شده: کیف پول ledger در تمام شبکه توزیع پخش شده است و ارتباط بین تمامی بخش‌ها وجود دارد.

3- رمزگذاری

4- ناشناس

5- زمانی که یک داده به ledger اضافه می‌شود، نمی‌توان آن داده را حذف یا جایگزین کرد.

وقتی بیشتر افراد به بلاک‌چین فکر می‌کنند، منظور آن‌ها بلاک چین‌های غیرمتمرکز یا عمومی مانند بیت کوین است. اما لازم به ذکر است که از این فناوری می‌توان برای ساخت بلاک‌چین های متمرکز نیز استفاده کرد که مزایایی برای بسیاری از شرکت‌ها دارد.

دقیقا بلاک چین چیست؟

یک بلاک چین یک ledger توزیع شده مانند یک پایگاه داده است، اما بیشتر از آن‌که از طریق یک پایگاه و سیستم مرکزی (شرکتی مانند گوگل، هر فرد یا یک شرکت کوچک) کنترل شود، ledger با استفاده از چندین کامپیوتر پراکنده شده است، به طوری که می‌تواند در سراسر جهان قرار داشته باشد و به وسیله هرکسی که تماس اینترنتی دارد، اجرا شود.

در هسته مرکزی بلاک چین یک ledger است که از طریق آن، داده ها با کنار هم قرار گرفتن در گره های مختلفی که نرم افزار را در شبکه اجرا می کنند، در زمان مناسب اضافه و بروز می شوند.

بلاک چین چیست؟
بلاک چین چیست؟

به هر حال، زمانی که داده به ledger اضافه می‌شود، این نمی‌تواند مانند یک پایگاه داده، حذف یا ویرایش شود. این یک محصول است که از طراحی کلی بلاک چین‌ها به وجود می‌آید.

چرا یک زنجیره؟

یک بلوک از یک لیستی از داده تشکیل شده است، و زنجیره یک مجموعه ای از بلوک‌های داده است که به طور مداوم در  یک دوره زمانی مشخص رشد می‌کند. اگر یک معامله در بلاک چین در اوایل تولد زنجیره انجام شده باشد،تغییر داده‌ها بسیار سخت است ، این موضوع بلاک چین را به یک رسانه بی‌مانند برای داده‌های ارزشمند جمع‌آوری شده تبدیل کرده است.

یک برج دیجیتالی از بلوک ها را تصور کنید، جایی که هر 10 دقیقه، از بلوک ریشه‌ای ابتدایی در پایه برج، یک داده جدید به بالای آن اضافه می شود.  این همان چیزی است که در بیت کوین اتفاق می افتد و داده‌های موجود در هر بلوک شامل معاملات مالی است که توسط کاربران شبکه پخش و توزیع می‌شود.

بلاک چین چیست؟ چرا ساخته شد؟

چرا بلاک چین ساخته شد؟

یکی از دلایل پیدایش و رشد بلاک‌چین، قابلیت جمع‌شدن اجزای آن کنار یکدیگر است. ما برای دانستن تاریخچه رشد بیت کوین نیاز است بدانیم که چرا Satoshi Nakamoto سازنده بیت کوین، در مرحله اول یک بلاک چین ساخته است. و این باعث می‌شود که مسئله بلاک چین را بسیار بهتر متوجه بشویم.

بانک‌ها و بنگاه‌های مالی بر اساس سیستم‌های مالی خود تنظیم می‌شوند. اگر شخص الایس ۱۰۰ دلار برای باب بفرستد، ۱۰۰ دلار از حساب الایس کسر شده است و به اعتبار حساب باب ۱۰۰ دلار  اضافه شده است.با این حال ، تسویه حساب واقعی معامله و تایید اعتبار تراکنش توسط بانک می تواند چند روز طول بکشد.

پردازش با استفاده از یک سری از مراکز مالی دیگر انجام می‌شود که صحت معامله را تایید می‌کنند. با این وجود تهاترها نهادهای متمرکز هستند که تحت تأثیر دولت‌ها یا سازمان های دیگر قرار دارند.

در دنیای شکوفایی cypherpunks و ارزهای دیجیتال در دهه 2000، یک مشکل اساسی چگونگی دور زدن تهاتر مرکزی با یک ارز کاملاً دیجیتالی بود. آلیس برای باب 100 دلار فرستاده بود چگونه می توان از این موضوع اطمینان حاصل کرد؟ هیچ راهی برای تأیید آن وجود ندارد و این به عنوان یک مشکل شناخته می‌شود.

به عنوان یک مشکل ارسال مجدد که وجود دارد، راهی برای اعتبار سنجی آن نبود که آیا اسایل ۱۰۰ دلار برای باب فرستاده است یا خیر؟ در حالی که او نمی‌توانست فقط به اندازه ۱۰۰ دلار دوباره مصرف کند. اگر اسایل ۱۰۰ دلار نقدی به bob داد، دیگر نمی‌تواند ۱۰۰ دلار را مانند قبل مصرف کند، این فرآیندها با استفاده از مرکز پاک‌سازی دیجیتال انجام می‌شود که مصرف پول‌ها و ارزهای دیجیتال را کنترل می‌کند.

یک شبکه نظیر به نظیر

بلاک‌چین بیت کوین یک شبکه نظیر به نظیر (P2P) است، به این معنی که هیچ موجودیت مرکزی در آن وجود ندارد و  همه در شبکه برابر هستند و وضعیت اعتبار leger را بررسی می‌کنند. سازنده بیت‌کوین تشخیص داد که همگرایی و نزدیک شدن بلاک چین ledger در یک شبکه p2p به یک وضعیت شفاف و واضح  نیاز به یک روش نوآوری دارد که ساختار غیرمتمرکز شبکه نیز در آن وجود دارد.

به یاد داشته باشید که در بیت کوین هر 10 دقیقه یک بلوک جدیدی به زنجیر اضافه می‌شود. این بلوک‌ها معتبر هستند و توسط گره های توزیع شده در شبکه به بلاک چین اضافه می‌شوند.

با توجه به تئوری های بازی هوشمند،  یک بلاک چین می تواند وضعیت leger را به خوبی از طریق یک شبکه غیرمتمرکز که از هیچ نهادی کنترل نمی شود، مشخص کند.

رمزنگاری در Blockchain اعتبار ارسال داده ها را مشخص می کند و داده های ارسال شده معتبر هستند. این کار با استفاده از عملگرهای شبکه انجام شده است که گره‌ها را اجرا می‌کنند و به طور خودکار اعتبار بلوک‌ها و معاملات را در شبکه با استفاده از اقدامات مناسب، می‌سنجند و می‌تواند مانند بیت کوین برای هر کسی اجرا شود.

بلاک چین و بیت کوین
Blockchain و بیت کوین

ابزار های بلاک چین | Blockchain

از زمان به وجود آمدن بیت کوین، مفهوم Blockchain حتی بیشتر گسترش یافته است. به جای استفاده از بلاک چین برای داده های مالی، پروژه ها به دنبال استفاده از بلاک‌چین به عنوان وسیله ای برای ذخیره و اعتبارسنجی داده های دلخواه هستند، از برنامه های رسانه های اجتماعی گرفته تا داده های بازی. این سیستم عاملی است که مانند اتریوم بارگزاری می‌شود و از یک ماشین مجازی لایه لایه روی بلاک چین، به عنوان لایه حل مسئله اصلی خود استفاده می‌کند.

 

ابزارهای بلاک چین
ابزارهای Blockchain

به طور کلی، بلاک چین ها یک ساختار پروتکل جدید هستند که نیاز به اعتماد افراد در یک شبکه بدون مجوز و انتقال ارزش بدون کنترل و وجود فساد تخریب کننده را از بین می‌برند.

در یک شبکه بلاک‌چین‌، فضای ذخیره سازی و داده‌ها اضافی‌ است، به این معنی که تا زمانی که افراد گره ها را اجرا می کنند (به عنوان مثال مشتری نرم افزار)، نقطه مرکزی خرابی وجود ندارد. در نتیجه، آن‌ها برای استفاده‌های گوناگون مورد توجه قرار گرفته اند که برخی از آن‌ها امیدوار کننده هستند.

چگونه بلاک چین کار می‌کند؟

Alice می‌خواهد پولی را برای bob بفرستد. معامله به عنوان یک بلوک آنلاین آماده شده است. بلوک به همه شبکه پخش و فرستاده شده است. شبکه تراکنش را تایید می‌کند و بلوک به بلاک چین موجود اضافه می‌شود. تراکنش کامل شده است. بلاک چین همیشه یک هدف رضایت بخش در تراکنش مالی را اجرا می‌کند.

در این مقاله سعی شد تا در مورد بلاک چین چیست؟ صحبت کنیم و کارکرد آن را برایتان بیان کنیم. همان‌طور که می‌دانید برای نگهداری این رمز ارز ها باید دقت زیادی کرد تا به راحتی هک نشویم و آن‌ها را از دست ندهیم. به همین منظور راه هایی برای نگهداری ارزهای دیجیتال وجود دارند که در مقاله نحوه کار کرد و انواع کیف پول ارز دیجیتال این موضوع را توضیح داده‌ایم. در ادامه هم برایتان لینک خرید Ledger Nano S و لینک خرید Ledger Nano X را قرار داده ایم تا بتوانید به راحتی به خرید کیف پول ارز دیجیتال دسترسی داشته باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.