چیتا پلاس | سامانه خرید و ارسال سفارشی کالا

راهنمایی واردات کالا از خارج به ایران

واردات کالا چیست و چگونه است؟

واردات کالا یکی از اقدامات بسیار مهم برای خرید کالا از کشورهای خارج ایران است که امروزه بسیار در ایران انجام می شود و با استفاده از واردات کالا می‌توان کالاهای بسیار زیادی را از کشورهای خارجی مانند چین، دبی، ترکیه و… وارد و در کشور استفاده کرد. بسیاری از کالاهای مهم و اساسی که شما به آن نیاز دارید و  استفاده از آن ضروری است، قابل تهیه در داخل کشور نیستند و باید از کشور های خارجی تهیه و وارد کشور شوند. واردات کالا نیاز به این دارد که کشور مورد نظر و واسطه مناسب را به درستی پیدا کنید. فروشگاه چیتاپلاس این امکان را برای شما فراهم می‌کند که راحتی کالای مورد نظرتان را از کشوری که می‌خواهید وارد ایران کنید  و خرید و واردات کالا از کشور خارجی را به راحت‌ترین شکل انجام خواهید داد. در ادامه روش واردات کالا را به شما آموزش خواهیم داد و ترخیص و واردات کالا را با کم‌ترین مشکل از طریق سایت چیتاپلاس انجام خواهید داد.

واردات کالا از چین چگونه است؟

واردات کالا از چین و ترخیص کالا از چین یکی از پرترافیک‌ترین وسنگین‌ترین ترخیص‌ها و واردات کالا می‌باشد زیرا چین یکی از بزرگ‌ترین کشورهای دنیا است و دارای انواع کالاهای بسیار زیادی می‌باشدکه قابلیت صادرات را دارند. از جمله انواع مختلف کالا در کشور چین که قابلیت ترخیص در ایران دارند، می‌توان به تجهیزات دارویی، لوازم خانگی، لوازم تزئینی، لوازم اداری،مواد دارویی، لوازم برقی، اسباب بازی و… اشاره کرد که از طریق دفاتر بازرگانی مختلف وارد ایران می‌شوند.

اکثر کالاهای چینی که از طریق مرزهای دریایی و با کشتی به کشور وارد می شوند در گمرک شهید رجایی ترخیص خواهند شد. از آن جایی که کالاهای وارداتی از چین اکثرا توسط کشتی از بنادر مهم چین همچون گوانجو حمل می شوند پس  واردات کالا از چین به این گمرک زیاد است. کالاهای وارداتی از چین به تمامی بندرها و گمرکات کشور وارد می شوند اما از آن جایی که اکثرا کالاها توسط کشتی و از طریق مرزهای دریایی وارد کشور می شوند می توان گفت که گمرک بندرعباس میزبان بیشترین محموله های وارداتی از چین می باشد. علاوه بر بندرعباس واردات کالا از چین به دبی و واردات کالا از چین در تبریز نیز امکان پذیر است و می‌توانید بسیاری از کالاهای چینی را از طریق دبی وارد ایران کنید. هم‌چنین اگر قصد داشته باشید از طریق مرز هوایی کالای چینی مورد نظرتان را وارد ایران کنید، می‌توانید واردات کالا از چین را در تبریز انجام دهید و از این شهر کالا را تحویل بگیرید.

واردات کالا از چین با سرمایه کم امکان پذیر است و این بستگی به نوع و میزان کالایی دارد که می‌خواهید وارد کنید. برخی انواع کالای عمده وجود دارند که با سرمایه کم‌تر و در حدود ۱۰ میلیون تومان قابل وارد کردن به داخل کشور هستند اما برخی کالاها دارای قیمت و ارزش مالی بسیار بالاتری هستند و برای خرید و وارد کردن آن‌ها به ایران باید در حدود ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه‌گذاری کرد. میزان سرمایه‌ اولیه ای که برای واردات کالا صرف می‌کنید کاملا وابسته به نوع کالا و میزان نیازی است که به کالای مورد نظرتان دارید و این بسیار مهم است که بدانید چگونه و چه از طریقی کالا را از چین وارد کنید تا دچار کم‌ترین ضرر شوید.واردات کالا از چین ممکن است مشکلاتی را در بر داشته باشد که به همین دلیل باید دقت زیادی داشته باشید تا مشکلات واردات کالا از چین شما را دچار مشکل نکند. از جمله مشکلات عدم بازدید از محصولات و کارخانه مورد نظر قبل از خرید است که به همین دلیل حتما از کارخانه مورد نظر بازدید کنید.از جمله مشکلات دیگر تاخیر در تحویل کالا است که هزینه های واردات را افزایش خواهد داد.

در هنگام تحویل کالا باید بازرسی کیفیت محصولات را حتما انجام دهید تا با مشکلات خرابی و نقص زیاد کالاها روبه‌رو نشوید و کالای وارداتی خود را به درستی تحویل بگیرید هزینه واردات کالا از چین به عوامل مختلفی مانند هزینه های تحویل کالا بر روی کشتی، هزینه های انتقال توسط شرکت‌های حمل و نقل، تعرفه‌های گمرکی، هزینه های حمل و نقل داخلی، هزینه های بازرسی و… بستگی دارد که باید به این هزینه‌ها حتما توجه کنید تا مشکلات مالی واردات کالا تا جای ممکن کم شود. 

مراحل واردات کالا از چین چیست؟

نحوه واردات کالا از چین دارای مراحل مختلفی است که باید به این مراحل توجه کنید تا خرید کالا از چین را به راحتی انجام دهید. برای خرید کالا از چین و وارد کردن آن به ایران ابتدا باید تولیدکننده یا فروشنده کالا در چین را شناسایی کنید.گفت‌وگو و مذاکره از موارد بسیار مهمی است که باید هنگام خرید کالای چینی انجام شود. قیمت کالای خریداری شده، میزان خرید، زمان تحویل گرفتن کالا، کیفیت و ویژگی کالا از مواردی است که حتما باید به آن توجه کرد. پس از آن باید هماهنگی جهت دریافت نمونه محصولات انجام شود و فروشندگان چینی نمونه محصولات خود را برای شما ارسال خواهند کرد تا از کیفیت و کارکرد محصولات اطمینان پیدا کنید.سپس تست ها و  بازرسی های لازم باید بر روی کالا انجام شود و پس از آن عقد قرار داد با فروشنده چینی انجام شود. سپس فاکتور نهایی توسط فروشنده چینی صادر می‌شود و برای خریدار ارسال می‌شود و قرار داد نهایی خرید کالای چینی بسته می‌شود و نقل و انتقال ارزی انجام می‌شود. در آخرین مراحل واردات کالا از چین باید ثبت سفارش کالا در سیستم توسط کارشناسان بازرگانی انجام شود و پس از نشستن کد ثبت سفارش در سیستم تکمیل اظهارنامه واردات و ثبت آن در سیستم سفارش انجام میشود. اطلاعات مختلف در زمان ورود کالا به گمرک در این مرحله باید ثبت شود. حال که با طریقه واردات کالا از چین آشنا شدید می‌توانید به راحتی واردات مستقیم کالا از چین را انجام دهید.

واردات کالا از دبی چگونه است؟

کشور امارات یکی از کشورهای بسیار مهم برای واردات کالا است. این کشور دارای انواع محصولات و کالاها می‌باشد و می‌توانید کالاهای بسیار زیادی را از این کشور تهیه کنید. دبی به عنوان یک بندر بزرگ تجاری برای واردات کالا به ایران بسیار مناسب است. دبی به ایران بسیار نزدیک است و به همین دلیل واردات کالا از دبی به ایران بسیار به صرفه خواهد بود  وهزینه ها و زمان حمل و نقل برای ارسال کالا به ایران بسیار کاهش خواهد یافت.هم چنین بسیاری از کالاهایی که در شرایط تحریمی امکان ورود به ایران از اروپا و آمریکا ندارند می‌توانند به راحتی از طریق دبی وارد ایران شوند. هم‌چنین پس از ورود کالا از دبی به ایران درصدی از کل محصول به عنوان حق گمرک که پرداخت شده است، بازخواهد گشت.

کالاهای وارداتی از دبی بسیار متنوع می‌باشند و می‌توانید کالاهای بسیار زیادی را از این کشور وارد کنید اما بهترین کالا برای واردات از دبی، انواع لباس و واردات پارچه است.دبی دارای مدها و طرح‌های لباس بسیار زیادی است که به همین دلیل واردات انواع لباس و پارچه از دبی بسیار زیاد است.  همچنین لوازم آرایشی از کالاهای دیگری است که بسیار از دبی وارد ایران می‌شود و دارای کیفیت بسیار بالایی است. علاوه بر این محصولات دیجیتال مانند لپ‌تاپ و موبایل از دیگر کالاهای وارداتی از دبی به ایران است.

نحوه واردات کالا از دبی به ایران چندان پیچیده نیست و با دانستن مراحل واردات کالا از دبی این کار را به راحتی انجام خواهید داد.

برای واردات کالا از دبی باید ابتدا اطلاعات و آگاهی کافی درباره مشخصات و نوع کالای وارداتی داشته باشید و اطلاعات جامعی درباره مشخصات فنی قیمت کالاها از فروشندگان در دبی کسب کنید و در اظهار نامه وارد کنید. پس از آن باید تجزیه و تحلیل هزینه کالاهایی را که می‌خواهید وارد کنید انجام دهید. قیمت گذاری بر روی کالاهایی که از دبی وارد می‌کنید به عواملی مانند اوضاع بازار، عرضه و تفاضا، قیمت ارز و.. بستگی دارد که باید پیش از انجام هرگونه معاملات و خرید و فروش از تعرفه‌های گمرکی این کالاها باخبر شوید و فروشنده پیش فاکتور را به گمرک برای شما ارسال می‌کند. برای این کار می‌توانید  حضوری به دبی بروید یا از طریق اینترنت و تلفن از قیمت‌ انواع کالا باخبر شوید . پس از آن باید قیمت کالاها را استعلام کنید و در مورد نوع حمل و نقل و شیوه تسویه حساب و پرداخت هزینه با فروشنده به توافق برسید. 

در مرحله بعدی باید اسناد خرید کالا از دبی را تکمیل کنید ثبت سفارش کالا را به طور دقیق انجام دهید و با توجه به قوانین وزارت بازرگانی مجوزهای استاندارد و ایران کد را دریافت کنید و سپس مبلغ را به فروشنده انتقال دهید. پس از پرداخت مبلغ فروشنده کالا را در محلی که توافق کرده تحویل شما می‌دهد و معمولا واردات کالا از دبی با لنج انجام می‌شود و در گمرک ایران کالای موردنظرتان را تحویل خواهید گرفت.از آن‌جایی که کیش نزدیک به دبی قرار قرار دارد، واردات کالا به کیش از دبی بسیار انجام می‌شود و بسیاری از کالاهای وارداتی را می‌توانید از کیش تحویل بگیرید. به‌ این ترتیب واردات کالا از دبی به ایران انجام خواهد شد و کالای خود را تحویل خواهید گرفت.فروشگاه چیتاپلاس  امکان واردات کالا از دبی و ترخیص کالا را به خوبی انجام خواهد داد و می‌توانید محصولات خود را از طریق این فروشگاه وارد کنید.

واردات کالا از ترکیه چگونه است؟

ترکیه یکی از کشورهای همسایه ایران است که سال‌هاست از شرکای تجاری و اقتصادی بسیار مهم یکدیگر هستند.واردات کالا از ترکیه به ایران بسیار زیاد است و یکی از کشورهایی است که بیشترین مبادلات تجاری را با ایران دارد و کالاهای بسیار زیادی از این کشور به ایران وارد می‌شود. کالاهای وارداتی از ترکیه به ایران عبارت هستند از انواع پوشاک زنانه و مردانه و بچگانه که بسیار در ایران مورد استفاده قرار می گیرند تا جایی که بهترین کالا برای واردات از ترکیه انواع پوشاک و لباس با کیفیت است. از دیگر کالاهای وارداتی از ترکیه می‌توان به لوازم و قطعات الکترونیکی مانند سوئیچ، کنترل موتور، لوازم یدکی و… اشاره کرد. مواد اولیه و نساجی، انواع لوازم خانگی، میوه و سبزیجات، فلزان مختلف، کاشی و سرامیک، خشکبار ، تجهیزات ساختمانی و… از دیگر کالاهای وارداتی از ترکیه به ایران هستند که بسیار در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند. از آن جایی که ترکیه بسیار به ایران نزدیک است واردات کالا از آن بسیار به صرفه است زیرا هزینه حمل و نقل کاهش خواهد یافت. هم‌چنین در شرایط تحریمی کنونی که بسیاری از کالاها را نمی‌توان از اروپا وارد کرد، واردات کالا از ترکیه جایگزین مناسبی خواهد بود. از این رو راهنمایی واردات کالا از ترکیه بسیار به شما برای خرید و واردات راحت‌تر کالاها کمک خواهد کرد.

شرایط واردات کالا از ترکیه در مقایسه با برخی کشورهای دیگر کمی آسان‌تر می‌باشد. اگرچه واردات از ترکیه دارای قوانین زیادی مانند کشورهای دیگر است اما بر اساس معاهده کنوانسیون باز کردن پلمپ گمرک توسط پلیس ترکیه و بررسی کالاهای ترخیص شده از گمرک ترکیه به سمت ایران ممنوع می‌باشد و به همین دلیل واردات کالا از ترکیه سریع تر است که این یکی از مزیت‌های دیگر واردات کالا از ترکیه به ایران می‌باشد.

از دیگر شرایط واردات کالا از ترکیه این است که طبق قوانین هر کالایی اجازه ورود به ایران را ندارد. به عنوان مثال مواد مخدر و مشروبات الکلی نمی‌توانند وارد ایران شوند. برای هر کالا ممکن است شرایط مجوز ورود کالا به کشور فرق کند. یه عنوان مثال برای ورود دارو از ترکیه به ایران باید از وزرات بهداشت حتما مجوز گرفته شود و در واردات کالا از ترکیه قرار دادهایی منعفد شده است که طبق آن قراردادها باید واردات انجام شود.

مراحل واردات کالا از ترکیه چیست؟

روش واردات کالا از ترکیه به این صورت است که در مرحله اول باید فروشندگان را در داخل کشور ترکیه بشناسید که این کار نیازمند دقت زیادی است.  بعد از شناسایی و تحقیق در ارتباط با فروشنده باید مذاکرات لازم را انجام دهید. این مذاکره می تواند توسط نماینده قانونی بازرگان انجام شود. در مذاکره می توانید برای اطمینان بیشتر قراردادی تنظیم کنید. فروشنده باید پیش فاکتور خرید محصول را تنظیم کند که تمام مشخصات کالا ذکر شده است. این پیش فاکتور باید به امضای طرفین معامله برسد.  اخیرا ثبت سفارش کالا به ارائه شماره قبض انبار نیازمند است. به همین دلیل بعد از دریافت شماره قبض انبار باید ثبت سفارش کالا را انجام دهید.

ثبت سفارش کالا باید به تایید کارشناسان وزارت بازرگانی برسد که این کار در سامانه وزارت بازرگانی انجام می‌شود. پس از آن، ثبت اظهار نامه واردات باید در سامانه انجام شود. در این مرحله اطلاعات مهمی باید وارد سیستم شود که بر اساس آنها کالا وارد گمرک می شود و این اظهار نامه باید به تایید کارشناسان گمرک برسد.برای ترخیص کالا از گمرک باید مجوز های لازم از وزارت خانه‌ها و ارگان‌ها گرفته شود. پس از طی این مراحل واردات کالا از ترکیه، کالا برای خروج از گمرک آماده می شود. در این مرحله نیز یکبار دیگر صحت ثبت تمامی مدارک بررسی شود.

از آن جایی که مراحل پایانی کمی سخت‌تر است، بهتر است این کار توسط ترخیص کار و افراد متخصص انجام شود. فروشگاه چیتاپلاس می‌تواند واردات کالا از ترکیه به ایران و ترخیص کالا از گمرک ترکیه را به راحتی برای شما انجام دهد.